Porady

PIERWSZE DNI MALUCHA W PRZEDSZKOLU
POCZĄTEK JEST ZAWSZE TRUDNY
Pierwsze dni w przedszkolu są przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dziecko prawie na cały dzień musi rozstać się z rodzicami, pozostając samo w nowym miejscu, w nowej sytuacji, wśród nieznanych kolegów i dostosować się do obowiązujących w przedszkolu reguł (np. leżakowanie). Rodzice, którzy do tej pory byli maluchowi niezbędni i wszechobecni w jego życiu, muszą swoje ukochane maleństwo pozostawić samo, ze świadomością, że nie będzie mu łatwo.

NASZE UCZUCIA
Uczucia takie jak smutek, tęsknota, lęk, niepokój czy rozżalenie w początkowej fazie adaptacji do przedszkola są zupełnie naturalne i u dzieci i u rodziców. Warto o tym wiedzieć, pamiętać i nie udawać, że jest inaczej. Trzeba z dzieckiem rozmawiać, poświęcać mu czas, a przede wszystkim słuchać tego, co ma nam do powiedzenia. Wytłumaczyć, że może mu być smutno i źle, że może tęsknić! Pozwolić wypłakać się i wyżalić. Konieczność i presja codziennego rozstawania się z rodzicami to dla kilkuletniego dziecka bardzo trudne doświadczenie. Rodzicom przyda się wzajemne wsparcie, spotkanie z przyjaciółmi, rozmowy i wymiana doświadczeń.
JAK DŁUGO TRWA ADAPTACJA DO PRZEDSZKOLA
Okres adaptacyjny u większości dzieci trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wcześniejsze wizyty w przedszkolu, stopniowe oswajanie się z nowym miejscem, zabawkami i poznanie pani wychowawczyni zdecydowanie pomogą maluchowi poczuć się pewniej. Należy jednak pamiętać, że najtrudniejsze dla dziecka są codzienne rozstania z rodzicami, a tego nie da się przeżyć zupełnie bezboleśnie. Doświadczenie uczy, że nawet jeśli dziecko uczestniczyło w organizowanych przez placówkę dniach otwartych czy programach adaptacyjnych i tak nie obywa się bez łez. Niektóre maluchy reagują z „opóźnieniem” i płaczą po dwóch dniach a nawet trzech tygodniach pobytu w przedszkolu. Głównym warunkiem pozytywnej adaptacji przedszkolnej jest ugruntowanie się w dziecku przekonania, że rodzice zawsze po nie przyjdą i że nie odchodzą na zawsze, mimo, że fizycznie w przedszkolu ich nie ma. Potrzeba na to wielu doświadczeń, które potwierdzą ten fakt, a więc po prostu czasu i cierpliwości. Mimo, że większość dzieci ciężko przechodzi pierwszy okres przyzwyczajania się do przedszkola nie należy pochopnie pozbawiać ich możliwości stopniowego oswajania się z tą sytuacją i konfrontacji z trudnymi doświadczeniami. Cały proces wychowawczy polega na tym, że dzieci oddalając się od nas, sukcesywnie stają się coraz bardziej samodzielne i niezależne. Doświadczenia zdobyte w trakcie adaptacji do przedszkola paradoksalnie bardzo uodparniają dzieci w sensie emocjonalnym, wzmacniają ich wiarę w siebie i otwierają na świat.
DOJRZAŁOŚĆ . . . RODZICÓW DO TEGO BY POSŁAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA
Postawa rodziców ma decydujące znaczenie dla pozytywnego przebiegu adaptacji dziecka w przedszkolu. Jeśli rodzice sami mają wątpliwości, czy podjęli słuszną decyzję, maluch natychmiast to wyczuje i będzie jeszcze bardziej niepewny. Łzy rozstającej się z nim mamy obudzą i nasilą w nim lęk o to, co naprawdę czeka go w nowym miejscu. Najlepszym wsparciem dla dziecka są Wasze: stanowczość i zdecydowanie.
PRZYDATNE INFORMACJE DLA RODZICÓW

Zapraszamy